Alkavat ryhmät Psykoterapeutit

Espoo

Esko Klemelä

koulutusryhmäpsykoanalyytikko

Itätuulenkuja 7 B 36 02100 Espoo

0500 470108

esko.klemela@inter-psyko.fi

Riitta Pelkonen

vet-ryhmäpsykoterapeutti / ryhmäpsykoterapeuttikouluttaja

Espoo

0400 618 131

pelkonen.riitta@gmail.com

Helsinki

Seppo Ahtola

koulutusryhmäpsykoanalyytikko, psykoterapeutti, psykologi

Nervanderinkatu 12 B 24 00100 Helsinki

041-518 9100

seppo.ahtola@welho.com

Riikka Ajo

ryhmäpsykoterapeutti

Käpyläntie 44 00600 Helsinki

050-5018777

riikka.ajo@eduvantaa.fi

Kaj Davidkin

koulutusryhmäpsykoanalyytikko, psykoanalyytikko

Maistraatinkatu 2 E 36 00240 Helsinki

(09) 145 845

kaj.davidkin@psyko-analysis.fi

Helga Hagman

ryhmäpsykoanalyytikko, psykologi, taidepsykoterapeutti

Vänrikki Stoolinkatu 3 A 8 00100 Helsinki

050-520 8928

Sylva Hallama

Alppikatu 9 B 21, 00530 Helsinki

050 301 7735

sylvahallama@msn.com

Ursula Hallas

TeM, teatteripedagogi, sosionomi, ryhmäpsykoterapeutti

Döbelninkatu 4, Hki, mikonkatu 20, Hki

0504904607

ursulahallas@gmail.com, www.ursulahallas.com

Leena Hormio

Itälahdenkatu 4 C 48 00210 Helsinki

050 581 0674

leena.hormio@pp.inet.fi

Harri Hyyppä

koulutusryhmäpsykoanalyytikko

Koskitie 45 B 7 90500 Oulu, Lastenlinnantie 7 A 3 00250 Helsinki

0400-685 710

harri.hyyppa@od1.fi, www.od1.fi

Toini Juselius

koulutusryhmäpsykoanalyytikko

Kalevankatu 44 B 40 00180 Helsinki

(09) 640 350

toini.juselius@kolumbus.fi

Kari Kaarento

psykoterapian erikoispsykologi (PsL), ryhmäpsykoanalyytikko, ryhmäpsykoanalyysin ja ryhmäpsykoterapian kouluttaja, yksilöpsykoterapeutti, työnohjaaja sekä executive ja business coach

Malminkatu 24 A 5, 00100 Helsinki (Kamppi)

040-533 5087

kari.kaarento@gmail.com, www.karikaarento.fi

Sanna Kaisla-Jokinen

psykoterapeutti, ryhmäpsykoanalyytikko, ryhmäpsykoterapeuttikouluttaja

Albertinkatu 44 A 47, 0180 Helsinki

0400 465 532

kaisla.jokinen@gmail.com

Maj-Lis Kartano

ryhmäpsykoterapeutti, ryhmäpsykoanalyytikko, ryhmäpsykoterapeuttikouluttaja

Topeliuksenkatu 17 00250 Helsinki

041 461 1915

maj-lis.kartano@oivallus.net

Erkki-Pekka Kinnunen

ryhmäpsykoanalyytikko

Katajanokankatu 3 A 7 00160 Helsinki

040-001 2295

ep.kinnunen@pp.inet.fi

Merja Kivelä

ryhmäpsykoanalyytikko / ryhmäpsykoterapiakouluttaja

Unioninkatu 45.H.116b, 00810 Helsinki

050-4624849

merja.maarit.kivela@gmail.com

Kari Kurkela

psykoterapeutti, koulutusryhmäpsykoanalyytikko, FT, professori

Ruusulankatu 14 00250 Helsinki

050-556 1870

kari.kurkela@professori.fi

Marja-Liisa Lassila

ryhmäpsykoanalyytikko, ryhmäpsykoterapian ja ryhmäpsykoanalyysin kouluttaja, psykologi

040 7060 192

lassila.marja-liisa@welho.com

Maija Leinonen

koulutusryhmäpsykoanalyytikko, psykoanalyytikko

Holmanmäki 3 02240 Espoo (kotios.) Annankatu 29 A 26 00100 Helsinki (vastaanotto)

(09) 694 2246

maija.leinonen@kolumbus.fi

Raimo Lång

Kantakyläntie 4 00640 Helsinki

040 8307990

raimolang@gmail.com

Leea Muhonen

ryhmäpsykoanalyytikko

Oravatie 38 00800 Helsinki

(09) 310 55599

Pertti Muurinen

psykologi, yksilöpsykoterapeutti vet, ryhmäpsykoanalyytikko, ryhmäpsykoanalyysin ja ryhmäpsykoterapian kouluttaja

Itäinen Teatterikuja 1 E 27 00100 Helsinki, Aninkaistenkatu 14 B 23 (4. krs) 20100 Turku

0400-879 344

perttimuurinen@gmail.com

Helena Niemi

ryhmäpsykoterapeutti

Mannerheimintie 75 A 7 00270 Helsinki

044-994 9822, 0400 965 416

helena.niemi@welho.com

Juha Nieminen

Mechelininkatu 28 B 43 00100 Helsinki

psyk.inno@gmail.com

Pirjo Pihlava

Lastenryhmäpsykoterapeutti

Adolf Lindforsintie 5 A 22 00630 Helsinki

050 919 0664

pihlavapirjo@gmail.com

Esa Pursiainen

koulutusryhmäpsykoanalyytikko

Mariankatu 5 c 00170 Helsinki

040 765 2345

esa.pursiainen@pp.inet.fi

Riitta Pöysä

Risto Riijärvi

koulutusryhmäpsykoanalyytikko

Särkiniementie 19 B 31 00210 Helsinki

(09) 621 6316

Marja-Leena Roine

koulutusryhmäpsykoanalyytikko, psykoanalyytikko, psykologi

Korkeavuorenkatu 6 B 10 00150 Helsinki (kotios.) Jääkärinkatu 2 E 44 00140 Helsinki (vast.otto)

040-578 3531

marjaleena.roine@gmail.com

Helena Roivainen

ryhmäpsykoterapeutti (VET)

040-848 7316

helena.roivainen@psyte.fi

Pirjo Roos

Hietaniemenkatu 6 B 23 00100 Helsinki

(09) 488 327

Pirjo.Roos@netsonic.fi

Mari Rusi-Pyykönen

ryhmäpsykoterapeutti

Kirkkokatu 1.B.A.3 00170 Helsinki

040- 5179145

marirusipyykonen@gmail.com

Sirkku Saini

lasten ja nuorten ryhmäpsykoterapeutti (Valvira), varhaiskasvatuksen erityisopettaja työnohjaaja (HY), kouluttaja

Sibeliuksenkatu 11 A 14, 00250 Helsinki

040 517 0488

www.lunanueva.fi

Riitta-Liisa Sainio

Vuorimiehenkatu 18 B 16 00140 Helsinki

040 733 4011

riitta-liisa.sainio@diacor.fi

Ossi Takala

ryhmäpsykoterapeutti (VET) psykoterapeutti (TEO) Koulutusryhmäpsykoterapeutti

040 742 5032

takalaossi@gmail.com

Erja Tuompo-Johansson

Orapihlajantie 28 G 00320 Helsinki

050 3531133

erja.tuompo-johansson@hus.fi

Marja Turtiainen

ryhmäpsykoanalyytikko

Hakaniemenkuja 4 A 23 00530 Helsinki

040-534 3804

marja.turtiainen@pp2.inet.fi

Sinikka Vaara

ryhmäpsykoterapeutti

Hyvinkää

Harri Hartikainen

ryhmäpsykoanalyytikko

Vaiveronkatu 32 B 14 05900 Hyvinkää

(09) 709 2569

Nina Pyykkönen

Erikoispsykologi, PsL yksilö- ja ryhmäpsykoterapeutti työnohjaaja, joogaopettaja (RYT200)

Vastaanotto 1: Mannilantie 37 B 12, 04400 Järvenpää, Vastaanotto 2: Vaiveronkatu 44 L 7 05900 Hyvinkää

050 300 0055

nina.pyykkonen@elisanet.fi

Hämeenlinna

Lea Leino

ryhmäpsykoanalyytikko

Kettumäentie 10 C 2 13600 Hämeenlinna

040-534 4114

Järvenpää

Virpi Näkkäläjärvi

ryhmäpsykoterapeutti, EMDR-terapeutti, traumapsykoterapeuttiopiskelija (keho-orientoitunut)

Mannilantie 37 B 12, 04400 Järvenpää

050 3462052

virpinakkalajarvi@outlook.com

Tiina Perkoila

ryhmäpsykoanalyytikko

Mannilantie 44 A 2.krs, 04400 Järvenpää (Toimistohotelli Aino)

0400-727643

tiina.perkoila@kolumbus.fi

Kauniainen

Camilla Bargum

ryhmäpsykoanalyytikko

Mariantie 23 D 002700 Kauniainen

camilla.bargum@kolumbus.fi

Kouvola

Heli Toikander-Sorsa

ryhmäpsykoterapeutti

Kouvola

040 563 6654

Lahti

Leila Keski-Luopa

koulutusryhmäpsykoanalyytikko, psykoanalyytikko

Vuohtiankatu 29 15800 Lahti

050-532 4715

leila.keski-luopa@keski-luopakonsultointi.fi

Anne-Päivi Kivistö

ryhmäpsykoterapeutti

Panimokatu 9 A1, 15140 Lahti

044 575 8558

anne-paivi.kivisto@luukku.com

Marjo Kortelainen

ryhmäpsykoanalyytikko / ryhmäpsykoterapeuttikouluttaja

Karjalankatu 7 a 2 15110 Lahti

044 042 2884

marjo.ta.kortelainen@gmail.com

Anitta Toivanen

vaativan erityistason psykoterapeutti

Hämeenkatu 16 B 26 15110 Lahti

040 751 2712

Lappeenranta

Pirkko Grönlund

koulutusryhmäpsykoanalyytikko

Koulukatu 22 LT 1 53100 Lappeenranta

050-338 2372

pirkko.gronlund@kymp.net

Lohja

Mai Mulvik-Sjöholm

ryhmäpsykoanalyytikko

Suittilankatu 5 08100 Lohja

(019) 323 877

mai.mulviksjoholm@lohja.fi

Mia Väre

ryhmäpsykoterapeutti (VET)

Suurlohjankatu 24 08100 Lohja

040 778 7345

mia.vare@psykoset.fi

Oulu

Päivi Janhunen

ryhmäpsykoanalyytikko

Puusepänkuja 5 as.1 90100 Oulu

050-321 5944

paivi.oili.janhunen@gmail.com

Porvoo

Monika Kauppila

Itäinen Pitkäkatu 36 B, 06100 Porvoo

040-5658955

monika.kauppila@hus.fi, monika.kauppila@outlook.com

Rauma

Eeva-Liisa Heikkonen

Puukantie 4 26510 Rauma

050 599 1550

eeva-liisa.heikkonen@elisanet.fi

Tampere

Heikki Aitalaakso

Kaislakuja 4 D 38200 Sastamala

040 545 5565

heikki.aitalaakso@kolumbus.fi

Arja Kiuru

psykiatrian sairaanhoitaja (Valvira)

Åkerlundinkatu 3. B. 4.krs. 33100 Tampere

040 5437903

kiuruarja@gmail. com

Sirpa Behm-Kostiainen

Lastenryhmäpsykoterapeutti

Turjankatu 11 A 156, 33100 Tampere 10

040 743 8898

sirpa.behm-kostiainen@kolumbus.fi

Sisko Miettinen

YTM (sosiaalipsykologi), kuvataideterapeutti ( Post Graduate Diploma in Art Therapy/ UK), toimintaterapeutti (Valvira), psykoterapeutti (Kela, Valvira), lastenryhmäpsykoterapeutti, työnohjaaja (STOry, Finod), mentor (Tampereen yliopisto)

Taikkari, Peurankallionkatu 3 33230 Tampere

050-4389550

sirimi01@hotmail.com

Terhi Viskari

psykiatrian sairaanhoitaja (Valvira), Työnohjaaja (STOry)

Terapia ja työnohjaus OmaOte Erkkilänkatu 11 A 3.krs (Postiosoite Erkkilänkatu 11 B) 33100 Tampere

040 738 0907, www.omaote.fi, www.minduu.fi

terhi.viskari@omaote.fi

Turku

Ritva Antila

koulutusryhmäpsykoanalyytikko

Kauppiaskatu 9 b A 20100 Turku

040-732 3788

antila.ritva@gmail.com

Bodil Lindfors

ryhmäpsykoanalyytikko, ryhmäpsykoterapian ja ryhmäpsykoanalyysin kouluttaja

Puolalaparken 1 A 19 20100 Åbo

050-590 7645

bodil.lindfors@abo.fi

Pertti Muurinen

psykologi, yksilöpsykoterapeutti vet, ryhmäpsykoanalyytikko, ryhmäpsykoanalyysin ja ryhmäpsykoterapian kouluttaja

Itäinen Teatterikuja 1 E 27 00100 Helsinki, Aninkaistenkatu 14 B 23 (4. krs) 20100 Turku

0400-879 344

perttimuurinen@gmail.com

Tarja Liisa Nordlund

Erityistason lasten-ja nuorten ryhmäpsykoterapeutti

Yliopistonkatu 26 C20100 TURKU

044-272 8258

tnordlu@gmail.com

Harri Toivola

ryhmäpsykoanalyytikko

0500-864 936

Vantaa

Marja Louhi

Erikoispsykologi, ryhmäpsykoanalyytikko / ryhmäpsykoterapeuttikouluttaja

050-589 3508

marja.louhi@elisanet.fi

Ulla Rissanen

ryhmäpsykoanalyytikko, psykologi, psykoterapeutti

Tikkurilan Terapia, Vernissakatu 1 01300 Vantaa

050-346 9516

ulla@tikkurilanterapia.fi

Muut

Pasi Ekman

Kaisa Eskelinen

kaisameskelinen@gmail.com

Veli Matti Helminen

ryhmäpsykoanalyytikko

050-303 8086

vm.helminen@elisanet.fi

Eeva-Liisa Junnola-Nyström

Seppo Kantola

ryhmäpsykoanalyytikko

040-547 8557

seppo.kantola@luukku.com

Aila Karppinen

040 515 9115

ailamkarppinen@gmail.com

Joonas Tast

Eija Vartiainen

ryhmäpsykoanalyytikko

050-5534 355

eija@evartiainen.net